کانون تبلیغات و آگهی دادمهر

عکاسی صنعتی

 

به عکس هایی که به منظور معرفی، تبلیغ و یا فروش تولیدات یا کالائی گرفنه شود، عکاسی صنعتی- تبلیغاتیگفته می شود. تمامی مواد غذائی‌ها، انواع وسائل زندگی، هر نوع مبلمان و ماشین با حضور یا بدون حضور انسانی عکس تبلیغاتی به شمار می رود. خطوط تولید، کارخانه‌های صنعتی و فنی در مراحل و زوایای مختلف عکاسی صنعتی محسوب میشوند. همیشه این قبیل عکاسی ها سفارش دهندگانی همچون: صاحبان صنایع، ارگانهای دولتی، بخشهای اقتصادی و بازرگانی، روابط عمومی‌ها و سازمانهای تبلیغاتی را دارند و در ضمن گرافیست‌ها و طراحان صنعتی- هنری، نیز سفارش دهنده و محتاجان و علاقمندان عکاسی صنعتی- تبلیغاتی هستند.

به هر میزانی که عکاس تبلیغاتی تبحر و اطلاعات بیشتری درباره‌ی سفارشات حرفه‌ی خود داشته باشد موفق‌تر و صاحب‌نام تر خواهد بود. تسلط و در اختیار داشتن وسائل و فضای مورد لزوم، رمز موفقیت عکاسان صنعتی است.

مثلا معرفی تصویری یک وسیله خانگی مثل یخچال، از چیدمان مواد غذایی گرفته تا  مدل کدبانوی خانه  و یک کودک در ضمن فضای واقعی یا ساختگی یک آشپزخانه در حد یک سکانس تیزر تلوزیونی کار می برد، به اضافه  اینکه نورپردازی این صحنه احتیاج به فلاش یا چراغ‌های متنوع و متعدد خواهد داشت. در ضمن عکاس نه تنها نورها را باید بشناسد بلکه فیلم، دوربین، لنز، سه پایه‌ی مناسب این عکسبرداری را نیز باید در اختیار داشته باشد.در این نوع عکاسی ما موظفیم گویاترین، بی عیب و نقص‌ترین و حرفه‌ای‌ترین عکس در خدمت صنعت و تبلیغات را بیاندازیم. البته هر چه سفارش دهندگان حرفه‌ای‌تر باشند و بتوانند بعضی از مسائل جانبی کار از قبیل چیدمان، زاویه و ژست مدل و سوژه را کمک کنند کار ما آسانتر خواهد شد و میتوانیم تمرکز خود را روی نورپردازی و زیبائی، نور و رنگ صحنه و سوژه نموده و خانه آخر یک عکس یا اسلاید کاملاً حرفه‌ای تحویل بدهیم. تماس با بازار فروش و دنیای تولیدات، شناخت و رعایت نوآوری و خلاقیت در عکاسی تبلیغاتی- صنعتی همانند تسلط به دوربین و کار در استودیو اهمیت دارد.

یک عکاس تبلیغاتی باید تمرینات و درسهای این رشته را در رابطه با ابعاد سوژه‌ی مورد نظر تقسیم بندی کند. هر دانشجو باید بداند که اگر سوژه‌ی مورد نظر یک فضای چند متری دکور در پس زمینه‌ی خود دارد چه وسائل چه لنز و دوربین و چه نوع چراغهائی لازم است. خیلی عوامانه است اگر فکر کنیم میشود با یک دوربین دیجیتال عکس حرفه‌ای انداخت.

وقتی که لازم است یک مایکروفر مدرن همراه یخچال ساید بای ساید و دیگر  وسائل برقی در آشپزخانه‌ای وسیع همراه دو مدل زنده مادر و بچه عکاسی شود، نه تنها باید یکایک وسائل مورد نظر کاملاً واضح خوشرنگ و با ابعاد منطقی عکاسی شود بلکه تمام فضای آشپزخانه. قفسه‌ها. میز و صندلی‌ها و مدل‌های زنده نیز بسیار روشن و حرفه‌ای نورپردازی شوند.

یا اگر بنا باشد  از تمام فضای عکس فوق فقط یک آب میوه گیری با نمایش مارک آن و همراه دستهای کدبانوی منزل باید عکاسی شود، قوانین و وسائل بکلی عوض خواهد شد. از تنظیم زاویه عکس گرفته تا لنز دوربین،  از چراغ‌های مورد لزوم تا فضای تصویری باید تغییر کند. موفقیت عکاسان در رشته‌ی تبلیغاتی بیشتر مربوط به نیروی فکری و کمکی است که باعث دلگرمی و نجات آنها خواهد شد. دیزاینرها، مدیران فروش و گرافیست‌ها نخبگان بخش عکاس تبلیغاتی هستند. بیشتر مواقع طراحی دکور- چیدمان وسائل و از همه مهمتر زاویه‌ی دید شیئی مورد نظر را آنها انجام خواهند داد و عکاس وظیفه سنگین و حرفه‌ای نورپردازی، انتخاب فیلم و لنز مناسب را بعهده دارد. در دنیای حرفه‌ای عکاسی تبلیغاتی حداقل چهار نفر در خلق یک اثر شرکت دارند.

گاهی عکاسی تبلیغاتی لازم است همراه با مدل انسانی یا حیوانی  باشد در این مواقع نه تنها نمیتوان سوژه‌ی اصلی را که یک سوژه تبلیغاتی است فدای جذاب‌تر شدن مدل زنده کرد بلکه مدل زنده باید در خدمت سوژ هدف قرار بگیرد.

برای پیشرفت در عکاسی تبلیغاتی توجه به موارد ذیل ضروری به نظر میرسد:
* محاسبه‌ی حرفه‌ای نورپردازیها شناخت کامل کنتراست و هارمونی نور در رابطه با سوژه‌های تبلیغاتی.

* کسب اطلاعات حرفه ایی در خصوص دوربین های بزرگ و لنزهای آن در رابطه با نوع سوژه.

* کسب دانش در زمینه  فیلم‌های موجود- رنگ- کنتراست و چگونگی ظهور فیلم ها.

* کسب دانش و تمرین در زمینه کاربرد نور و موارد مصرف هر کدام (اسپات- مستقیم- نرم).

* احترام و اهتمام  به خواسته و سلیقه‌ی سفارش دهنده و نوع عکاسی.

* خلاقیت و عدم کپی برداری از مدل های  مشابه با مطالعه‌ی آثار دیگر همکاران.

*ایجاد یک کارگروه متشکل از طراحان ، گرافیست ها ، و دیگر عوامل این حرفه

 

برچسب ها
این پرونده را به اشتراک بگزارید :
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :